Психологічний контракт

Психологічний 

(клієнт-терапевтичний)

контракт


Що це означає?

 Цей контракт не є офіційним юридичним документом, це скоріше запрошення до обговорення умов співпраці спочатку та нагадування про те, що ми домовилися – пізніше.

 Під час роботи між психологом та клієнтом утворюються так звані “клієнт-терапевтичні стосунки”. 

 У роботі психолога та клієнта, з одного боку, є багато близьких, потаємних та теплих моментів, які не відобразять жодних правил та умов, тих живих почуттів та переживань, які спонтанно виникають на кордоні контакту і які ми проживаємо разом.  

 Але є й інший бік наших відносин – це співпраця та партнерство. Це робота, яка оплачується грошима. Щоб процес нашої ефективної взаємодії міг відбуватися, як психолог, і клієнт несуть певну відповідальність. Тому, зобов'язання, правила та очікування один від одного краще прояснити від самого початку.

 Контракт - це та основа, на яку і ви, і я можемо спиратися в нашій взаємодії для того, щоб воно справді було якомога продуктивнішим і зрозумілішим. Ці умови дозволяють створювати та зберігати необхідний баланс між теплотою та співробітництвом у наших відносинах, який важливий саме для якісної психологічної роботи. 

 Цей контракт необхідний для того, щоб визначити межі взаємної відповідальності у відносинах між психологом та клієнтом у процесі спільної роботи. Це допомагає розібратися в деяких питаннях роботи і прояснити деякі очікування. 

 Контракт - є свого роду договір між психологом і клієнтом, що описує умови роботи, необхідний для успішного співробітництва при довгостроковій роботі та проясняє важливі моменти, які можуть викликати питання. Звичайно, він не охоплює всіх питань і аспектів роботи з психологом, а тільки основні. Будь-які інші питання, якщо вони виникатимуть у вас, я пропоную задавати відразу і прямо вже в процесі роботи. 

 Ці умови роботи є абсолютно статичними - чимало їх ми можемо обговорювати, домовлятися, змінювати. Однак деякі з них, у будь-якому випадку, залишаються незмінними.

Можливі форми роботи


Консультація – зустріч, із запитанням на якусь певну тему. Доречна, якщо вам для вирішення питання недостатньо психологічних знань, і я можу вам їх дати.

Психологічна діагностика/патопсихологічна діагностика - варіант 1-4 консультацій, коли вам не зрозуміло, що з вами відбувається, і ми прояснюємо це цілеспрямоване дослідження, аналіз та оцінка індивідуальних психологічних особливостей. Патопсихологічна діагностика - це теж дослідження, але з фокусом на виявлення порушень психічної діяльності. Однак ні в першому, ні в другому варіанті психолог не ставить медичний діагноз. 
 Слід також враховувати, що і вже в процесі довгострокової роботи може спливати те, чого не було на перших консультаціях, з чого вже можуть бути зроблені інші висновки, ніж на початковій діагностиці. 

Довгострокова (терапевтична) робота – опрацювання глибоких тем, які, можливо, вже давно сформувалися та зміцнилися у вашій психіці. Вона потрібна, коли простого розуміння того, що з вами відбувається мало. Коли наявність знань не допомагає вирішити питання. У ході роботи можуть спливати і опрацьовуватися моменти, які спочатку могли бути не озвучені або не помічені. Терапія часто передбачає глибоку трансформацію всієї особистості.

1. Анонімність та конфіденційність


 Я не розкриваю вашу особу та ваші дані іншим людям. Все суворо конфіденційно, включаючи сам ваш факт звернення до мене. Ви можете самі вирішити, кому і скільки розповідати з того, що ви зрозуміли або дізналися про себе, але я зобов'язуюсь зберігати анонімність та конфіденційність. У зв'язку з тим, що наша робота передбачає глибокий довірчий контакт, і так само, якщо на мою думку, вам чимось може бути корисний мій особистий досвід, і я розкриваю вам щось особисте про себе теж – я прошу це також залишити конфіденційним.

 Я так само, як і ви, дбаю про те, щоб ви не були ніким побачені і почуті. Я не записую на аудіо/відео консультації без попередньої домовленості з вами. Також я не вітаю запис консультацій клієнтом без попереднього повідомлення мене про це. 

 Винятки у цьому пункті можуть становити такі моменти:

 - Моя професійна супервізія/інтервізія - це означає, що для підвищення своєї кваліфікації та/або моніторингу якості моєї роботи, коли робота, на мою думку, заходить у глухий кут - я можу обговорювати клієнтські випадки з компетентними колегами, своїм супервізором (наставником) або фахівцем з іншої галузі. У будь-якому випадку, я роблю це так, що ваша особа не може бути пізнана. Я надаю виключно інформацію про те, що відбувається на наших сесіях, але анонімність вашої особистості зберігається (я не озвучую ім'я, прізвище, місце проживання, контактні дані, дату народження). Я можу розповідати виключно про вашу проблему та про те, як я з нею працюю.

 - Також я можу вести протоколи, нотатки наших зустрічей. Вони так само анонімні. Іноді я веду їх виключно для себе і можу перечитувати перед наступною зустріччю з вами або загалом дивитись динаміку нашої роботи, якщо вона довгострокова. Але так само іноді вони мені потрібні для детальнішого обговорення з супервізором якості моєї роботи - на згадку не завжди варто покладатися 🙂 Супервізор також гарантує конфіденційність цієї інформації, більше того, він не знає, про яку конкретно людину йдеться - такі протоколи анонімні. 

 - Анонімність порушується тільки у випадку, якщо ви становите загрозу для інших або самих себе - наприклад, збираєтеся вчинити злочин або накласти на себе руки. У таких випадках я зобов'язана повідомляти про це правоохоронні органи або ваші близькі/родичі. У разі суїцидального ризику я дуже рекомендую вам і зі свого боку подбає про себе – поговорити зі мною про це, самому сказати про це близьким чи звернутися додатково до психіатра – можливо, вам потрібні антидепресанти. У будь-якому випадку роботу з клієнтами із суїцидальним ризиком я продовжую тільки після того, як переконаюся, що ви відвідуєте лікаря-психіатра. Якщо ви зробите це самі, анонімність вашого звернення до мене не порушується. У будь-якому випадку, для початку потрібно обговорити це на зустрічі, як тільки такі думки з'являться або такий досвід був у вашому житті. Я думаю, це у ваших інтересах. 

 Також ми можемо домовитися про те, чи вітаємось ми з вами при випадкових зустрічах за рамками консультацій. У будь-якому випадку, наше спілкування за рамками консультацій буде обмежено вітанням або коротким діалогом на світські теми (що не стосуються нашої роботи). Я в жодному разі, без вашого бажання, не буду повідомляти оточуючим вас чи мене, що ви - мій клієнт. Також я спокійно поставлюсь до вашого рішення не вітатись взагалі, за рамками консультацій.

2. Призначення дня та часу зустрічі

 Записатися на консультацію ви можете по телефону або домовитись про дату та час наступної зустрічі наприкінці нашої консультації.

 Консультацій з листуванням/дзвінком тривалістю менш ніж 50 хв. я не даю.

 Крім того, якщо ви зв'язуєтеся зі мною в не призначений і обумовлений заздалегідь час консультації, я можу бути зайнята або перебувати поруч з іншими людьми, які можуть відволікати мою увагу від розмови з вами або інші люди можуть почути її.

 Ми домовляємося про зустрічі заздалегідь – мінімум за добу.

 Якщо ми з вами працюємо онлайн, це не означає, що я можу проконсультувати вас у будь-який час.

3. Я не записую на консультації "третіх осіб" - вашу повнолітню дитину, сестру, брата, чоловіка, дружину, маму, батька і т.д. Психологічна допомога здійснюється та ефективна виключно на добровільній основі та особистій ініціативі клієнта.

 4. Я не працюю паралельно із членами однієї родини, пари.

 Це означає, що якщо ви є моїм клієнтом, я не можу в цей же час так само індивідуально працювати з вашим чоловіком / батьками або повнолітніми дітьми. парою в тривалій терапії, тоді я не консультую учасників пари індивідуально окремо. Якщо це буде необхідно, я порекомендую інших 2-х різних психологів для індивідуальної роботи з кожним з пари.


 5. Тривалість та частота зустрічей.

 Звичайна частота зустрічей - раз на тиждень. Іноді, якщо ви відчуваєте необхідність зустрічатися частіше, і я поділяю вашу позицію, то ми можемо бачитися 2 рази на тиждень, але не рідше, ніж раз на 10 днів.
 Стандартний час індивідуальної консультації – 50 хвилин. У психодіагностичній роботі, при консультуванні батьків з дітьми, а також при роботі з парою – 90 хв.

6. Стан під час консультації/терапії

 Я не проводжу консультацій, якщо ви перебуваєте в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння.

 Якщо ви приймаєте призначені лікарем препарати, які можуть впливати на зміну вашої свідомості, то ви зобов'язані мене про це попередити на початку роботи, і позначити, які конкретно препарати ви приймаєте, щоб я була поінформована про те, як вони можуть впливати на вас, що може бути результатом нашої роботи або вашими природними реакціями, а що може бути викликаним.

 Пити воду/чай/каву ви можете.

 7. Пунктуальність.

 Якщо ви запізнюєтеся, то час вашої консультації скорочується. Вартість при цьому не змінюється.

 Якщо ви прийдете раніше за призначений час, я не зможу вас прийняти з тієї ж причини – я буду працювати з іншою людиною або відпочивати і перемикатися після попередньої роботи. Це важливо для забезпечення якості роботи з вами.

 Працюючи онлайн, і я, і ви виходимо на зв'язок чітко в призначений час. тривалі перерви між роботою з різними клієнтами онлайн.

 Якщо вам терміново потрібно перенести консультацію трохи раніше або пізніше за призначений час - зв'яжіться зі мною і ми обговоримо це питання, якщо у мене буде така можливість, я піду вам назустріч, але врахуйте, що така можливість є не завжди, тому краще заздалегідь плануйте свій час.

 8. Скасування та перенесення зустрічей.

 Як ви, так і я повинні заздалегідь попереджати один одного про скасування або перенесення зустрічей.

 Перенесення або скасування зустрічей здійснюється як мінімум за 24 години до консультації.

 Якщо ви мене не попередили про те, що вас не буде мінімум за 24 години до призначеного часу консультації, ви оплачуєте перепустку у розмірі повної вартості консультації.

 Якщо раптом я вас не попередила про перенесення/скасування консультації, то наступна консультація здійснюється за мій рахунок (тобто, безкоштовно для вас).

 Виняток для вас і для мене – поодинокі форс-мажорні обставини.

9. Термінові зустрічі.

 Якщо раптом вам знадобилася позапланова або додаткова зустріч зі мною, ми можемо її призначити, якщо у мене буде така можливість і ми погодимо час таким чином, щоб усім було зручно. 

 Однак, наше спілкування і є моя робота, і я не можу “попрацювати швидко по телефону”. Мені не можливо виконувати її якісно в поспіху, на бігу, займаючись іншими справами паралельно, в присутності інших людей або в будь-якому іншому місці, де мене раптово застав ваш дзвінок або повідомлення. У цьому випадку я можу лише домовитись з вами про час додаткової зустрічі.


10. Своєчасна оплата. 

 У роботі онлайн вона проводиться, як правило, до консультації, а не після. Я працюю онлайн лише після 100% передоплати. Щонайменше за 3 години до консультації ви повинні її сплатити. Також враховуйте, що міжнародні перекази можуть тривати більше доби і не забувайте про комісію вашого банку. 

11. Зміна вартості. 

 Згодом вартість моїх консультацій може змінюватись, у зв'язку з підвищенням для мене вартості оренди офісу, мого навчання, їжі, одягу тощо. буд. У будь-якому разі, я попереджаю про це заздалегідь – як мінімум, за місяць. Таким чином, якщо вам не підходить нова ціна – у нас залишається час для того, щоб екологічно завершити нашу з вами роботу за старою ціною. Якщо вам ще буде потрібна психологічна допомога, я також можу вам порекомендувати для подальшої роботи інших своїх колег, ціна роботи яких, можливо, буде більш прийнятною для вас. 


12. Одночасна робота з двома психологами чи психотерапевтами.

 Ми можемо працювати зовсім по-різному у плані стилю та методу, і я не можу нести відповідальності за наслідки такого поєднання. Я знаю і розумію, що чому і навіщо я роблю, але нічого не знаю про те, що робить інший психолог.

 Якщо ви хочете працювати зі мною, я наполягаю на завершенні роботи з іншим психологом перед початком роботи. Якщо ви, працюючи зі мною, захочете проконсультуватися чи отримувати терапію в іншого психолога, вам необхідно перед цим завершити роботу зі мною.

 Виняток – участь у терапевтичних групах, освітніх програмах, інтенсивах, тренінгах, майстер-класах, які проводять інші психологи чи психотерапевти, ваша сімейна, парна терапія, якщо ми працюємо з вами індивідуально. Також винятком може стати бажання опрацювати певну вузьку тему з іншим фахівцем, якщо я не можу працювати з цією темою через певні особистісні та професійні обмеження.


13. Очікування від процесу роботи 

 Як відбувається наша робота? Здебільшого – це діалог. Іноді можуть додаватися експерименти – я попрошу щось уявити, зробити, сказати, зобразити, намалювати тощо. буд. Ви можете не відповідати на мої запитання і не погоджуватися на експерименти, які я провів. Звичайно, якщо ви весь час відмовлятиметеся – не впевнена, що це якось сприятиме просуванню нашої роботи. 

 Але моє головне прохання – це щирість. Ви не повинні говорити все, але якщо щось говорите, то говорите чесно. Я не детектор брехні, щоб вгадувати, що правда, а що ні з того, про що ви говорите. Однак я можу помітити нестиковки. Але хибна інформація зашкодить насамперед вам самим - від цього наша робота, можливо, рухатиметься зовсім не в потрібному напрямку, і вона затягнеться.

 Я так само не обіцяю повної відвертості зі свого боку. Але можу обіцяти чесність та щирість.

 Якщо під час роботи щось викликає у вас нерозуміння, здивування, збентеження, невдоволення тощо, то я пропоную обговорювати ці моменти безпосередньо зі мною. Важливо не забувати про те, що наша робота полягає не тільки у опрацюванні певного запиту, але також відбувається безпосередньо у нашій клієнт-терапевтичній взаємодії, у відносинах, які між нами складаються. І їх, на відміну від відносин з багатьма іншими людьми, ми можемо спостерігати, аналізувати та обговорювати безпосередньо, чесно та відкрито.

14. Опір

 У якийсь момент, коли ми підбираємося до особливо важливих тем і почуттів, у вас може виникнути опір працювати далі - наша психіка більш орієнтована на стабільність, ніж на зміни. Це абсолютно нормально. Однак, нерідко це відбувається несвідомо таким чином, що порушує саму можливість роботи - у вигляді забування дня та часу призначеної зустрічі, запізнень, незрозумілого небажання йти на сесію і навіть раптову застуду. Дуже часто це відбувається, коли робота ще навіть не почала відбуватися - ви тільки записалися на консультацію, і в останній момент у вас раптово щось змінюється. Дотримання цього контракту багато в чому дозволяє регулювати цей процес таким чином, щоб робота не зупинялася. Іноді можливі включення додаткових умов: наприклад, завчасна передоплата, особливо якщо це перша зустріч, а далі, якщо ми вирішуємо продовжувати роботу, але є ризик її зупинення через опір, я можу запропонувати передоплату на одну або кілька зустрічей уперед. Як правило, я волію працювати з оплатою після сесії в очному форматі, але у разі потреби умови можуть бути змінені. І це також ми обговорюємо.

 15. Важливі рішення

 Враховуючи той факт, що в ході терапії можуть виникати сильні емоції, слідом за якими можуть виникнути сильні спонтанні пориви у прийнятті важливих рішень (наприклад: весілля, розлучення, вагітність, аборт, купівля/продаж нерухомості, переїзд etc), я настійно рекомендую відкласти прийняття такого роду емоційних рішень. раніше. Це дозволить виграти час для того, щоб трохи емоційно охолонути, все зважити та проаналізувати. Якщо це відповідне рішення - воно нікуди не подінеться і Ви його реалізуєте, а якщо ні - вбережете себе від необдуманих вчинків. При цьому, само собою, є винятки – ситуації, які вимагають невідкладних дій – наприклад, якщо Ви стали жертвою злочину. 

 Я працюю у недирективному, гуманістичному методі. Я не вчу життя, не моралізую, не читаю ваших думок і не даю універсальних порад. Я спираюся на вашу самостійність та спроможність, навіть коли ви самі в ній не впевнені. Я вірю в те, що ви самі є експертом щодо ваших почуттів, потреб та бажань. Я ж можу допомагати вам їх виявити, спостерігати, давати зворотний зв'язок, супроводжувати та підтримувати. Моя мета - навчити вас максимально спиратися на себе, одночасно підтримуючи вас там, де ви ще не можете цього зробити. 

 16. Завершення довгострокової роботи

 Робота може бути завершена, коли досягнуто поставленої мети. Або за особистими обставинами клієнта чи психолога, які перешкоджають продовженню роботи. Або якщо ця робота, на думку клієнта чи психолога, зайшла в глухий кут, що вимагає зміни фахівця. Або у разі потреби чи бажання клієнта зробити тривалу перерву у роботі. 

 Ви маєте право закінчити роботу без пояснення причин, якщо ви не бажаєте їх розкривати. Проте варто враховувати, що процес тривалої терапії краще завершувати поступово. У будь-якому випадку, навіть якщо ви вирішили терміново і раптово закінчити нашу роботу, ви повинні мене попередити, що ця чи наступна наша зустріч - остання. Це необхідно для якісного завершення нашої роботи, підбиття підсумків та успішної асиміляції того, що відбувалося в нашій роботі.


Пункти даного контракту можуть обговорюватися індивідуально. 



п.п. Анна Солонар 



Коментарі

Популярні дописи