зоряна ніч

 

сьогодні міжнародний день біполярного розладу на честь дня народження Вінсента Ван Гога, який, як вважається, страждав на цей розлад. я чимало писала про БАР, так як сама його маю й, одночасно, як психолог, маю й чималий професійний інтерес у цій галузі психопатології. і, як психоактивісту, для мене є важливим боротися зі стигматизацією людей, що мають психічні захворювання.

на початку цього року я познайомилася з чудовою громадською організацією підтримки та допомоги в адаптації людям з біполярним розладом - Адаптаційним ресурсним центром БАРвінОК й ми планували відкривати її підрозділ у Сумах. це мало статися у лютому, проте війна усе змінила..

але біполярний розлад нікуди не зник. більш того, стрес, викликаний війной, є значним тригером загострень для багатьох захворювань. а ще до того ж - відсутність ліків в аптеках України. проблеми з їх купівлею у інших країнах. і я особисто з цим зіштовхнулася. на щастя, мені вдалося вирішити це питання.

дехто каже, що у війну ніколи впадати у депресію. знаєте, це майже те ж саме, що паралізованій людині сказати, що типу зараз не час для цього, ану давай вставай. депресивні фази біполярного розладу можуть бути зовсім іншої думки. тобі треба бути мобілізованим, а ти не можеш нічого робити. навіть якщо це питання життя та смерті. стає все байдуже.

або ж когось навпаки винесло в гіпоманію/манію й він почав робити речі, можливо, недоречні зараз. ви маєте пам'ятати, яка ця людина взагалі є, яких поглядів, переконань, які в неї цінності, і що зараз їй просто потрібна якісна психіатрична допомога.

що говорити, у цей непростий час люди й без розладів настрою починають помічати його сильні різкі перепади. а тепер спробуйте уявити, як це буде, якщо їхню силу збільшити ще в кілька десят разів.

Путіна часто називають божевільним. хтось намагається поставити йому діагноз. я чула й про біполярний розлад, й про шизофренію. проте - ні, не ображайте цих людей. людина з захворюванням має періоди загострень та ремісій, і кожне захворювання має свої специфічні риси. не усе, що нам не подобається є проявом психічної хвороби, як і не усе, що нам подобається - є нормою.

Путін завжди був жорстоким та тоталітарним. це не психічна, а, скоріш, моральна хвороба. чи то максимум дисоціальний розлад особистості, ключовою особливістю якого є відсутність емпатії. і ніщо це не виправить, немає ліків, від яких вона з'явиться. він цілком усвідомлено вбиває людей. вже давно. своїх і чужих. просто через якісь імперські амбіції, які, до речі, завжди були у правителів Росії. ось що я думаю. саме тому місце йому не в психіатричній лікарні, а в міжнародному суді.

будь ласка, не використовуйте психіатричні діагнози у якості образи для Путіна чи будь кого іншого, це лише ображає та стигматизує людей з психіатричними розладами, які, як особистості, бувають різними, з різними цінностями й переконаннями, різним інтелектом, здібностями тощо. і які також зараз страждають через війну.

мабуть, найбільше, що мене вразило з усього мого досвіду спілкування з людьми, що мають біполярний розлад, це те, що я, здається, не зустрічала тих, хто більш відчайдушно та цілеспрямовано бореться за своє психічне здоров'я аніж біполярники. можливо, це також зумовлено особливістю розладу? інколи маніакально прагнути до свого видужання, не зважаючи на те, що це невиліковна ендогенно зумовлена хвороба?

вперше я побачила репродукцію картини Ван Гога "Зоряна ніч над Роною" в підручнику зарубіжної літератури й назавжди запам'ятала. глибокий темно-синій та яскравий жовтий. підйоми та падіння. глибокий смуток, через який пробивається спалах радості. вражаюче. а зараз же найбільше за все я хочу побачити мирну зоряну ніч над Україною...

я вже у безпечному місці, у комфортних умовах, тож стабілізуюся та набираюся ресурсу й вже можу потрошку повертатися до роботи. якщо ви страждаєте на біполярний розлад, і вам потрібна психологічна підтримка/консультація - звертайтеся, зараз для українців, які постраждали від війни та лишилися доходу через неї я роблю це безкоштовно.

 

Gloire à l'Ukraine !

Коментарі

Популярні дописи